Odzyskiwanie danych

 

Odzyskiwanie danych

 

Obecnie, coraz częściej dane na dyskach twardych stanowią większą wartość materialną, a niżeli sprzętu komputerowego, w którym są przechowywane.
Jedynym właściwym zabezpieczeniem jest kopia zapasowa. Niestety najczęściej zdajemy sobie z tego sprawę po fakcie, czyli w przypadku utraty danych.

W takim wypadku konieczne jest zlecenie odzyskani danych serwisowi komputerowemu.

Przyczyną utraty danych mogą być:

  • fizyczna awaria dysku twardego – uszkodzenie sprzętu w wyniku upadku itp.
  • logiczna usterka dysku twardego – np. w wyniku zaniku prądu
  • działanie wirusa/trojana
  • błąd użytkownika.

 

Aby odzyskać maksymalną ilość utraconych danych, użytkownik powinien przestrzegać następujących zasad:

    • nie próbować odzyskiwać plików samodzielnie, aby nie wymazać ich bezpowrotnie
    • nie używać komputera
    • nie zapisywać żadnych nowych danych na dysku twardym.

Użytkownik musi brać pod uwagę to, że dalsze korzystanie z komputera może zupełnie uniemożliwić odzyskanie utraconych danych

 

W komputerach stacjonarnych najczęściej stosowane są przeważnie dyski twarde 3.5”, czyli najpopularniejsze dyski HDD. W skład struktury dysku wchodzą cylindry, głowice i sektory, a informacje zapisywane są na okrągłych nośnikach (talerzach) zamontowanych jeden pod drugim na obracającej się osi. Po obu stronach talerza na specjalnym ramieniu zwanym „grzebieniem” zamocowane są głowice od odczytu i zapisu.

 

W urządzeniach przenośnych takich jak Laptop/Notebook/Netbook głownie montowane są dyski 2.5” ale również 1.8”, a także dyski nowej technologii SSD.

Możemy wymienić dwie możliwości uszkodzenia dysków twardych, są to logiczne uszkodzenia oraz uszkodzenia fizyczne. Drugi typ dzielimy na inwazyjne i nieinwazyjne. Posiadamy możliwości techniczne oraz osobowe umożliwiające odzyskiwanie danych z dysków twardych niezależnie od przyczyny i stopnia komplikacji utraty danych.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz naszej pomocy skontaktuj się z nami.