Ochrona antywirusowa

Ochrona antywirusowa

Poniżej lista objawów, które mogą występować wraz z wirusami i szkodliwym oprogramowaniem antywirusowym:

 • Ciągle otwierają się okienka pop-up z reklamami,
 • Wcześniejsze ustawienia zostały zmienione, masz problem z ich przywruceniem,
 • Przeglądarka internetowa zawiera dodatkowe elementy, które nie zostaly zainstalowane przez Ciebie.
 • Komputer wolniej się uruchamia, zatrzymuje się przy starcie,
 • Komputer pracuje wolniej, niż wcześniej,
 • Komputer sam się wyłącza,
 • Myszka i klawiatura nie działają tak, jak powinny.

 

 

Działania, jakie powinieneś wykonać aby zabezpieczyć swój komputer przed szkodliwym oprogramowaniem:

 • Instalacja programów Antywirusowych i zabezpieczających.
 • Zainstalowana i włączona zapora sieciowa (firewall) z modułem HIPS (np. DefenseWall HIPS), która zapobiega włączeniu zagrożeń typu zero day.
 • Właściwa konfiguracja systemu operacyjnego oraz oprogramowania.
 • Aktualizacja wszelkiego oprogramowania.
 • Nieotwieranie załączników poczty elektronicznej niewiadomego pochodzenia
 • Regularne całościowe skanowanie systemu programem antywirusowym i antymalware
 • Przy płatnościach drogą elektroniczną upewnienie się, że transmisja danych będzie szyfrowana (banking mode)
 • Instalacja programów prewencyjnych (wykrywania i zapobiegania włamaniom), opartych na polityce piaskownicy z HIPS (np. GesWall)

 

Istnieje wiele programów służących do zwalczania poszczególnych tego typu problemów. Występują również pakiety zapewniające całościową ochronę. Po angielsku określane są one jako programy typu internet security. Łączą one funkcje programu antywirusowego, firewalla, programu blokującego spam, blokad stron o niepożądanej treści oraz systemu prewencyjnego HIPS.

Wszystkie te czynności powinieneś wykonać, aby chronić dane na Twoim komputerze, jak i środki na kontach bankowych funkcjonujących w internecie.

Jeżeli chciałbyś, abyśmy to my zabezpieczyli Twój komputer oraz wyjaśnili zasady jakimi powinieneś się kierować przeglądając internet skontaktuj się z nami.

 

Często zdarza się, że z jednego komputera kożysta wielu członków rodziny. Komputer, w tej sytuacji jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo np. wszelkiego rodzaju wirusy komputerowe, programy szpiegujące (spyware) czy złośliwe oprogramowanie (malware).

Jeżeli zauważyłeś, że Twój komputer działa wolniej, wyświetlają się okienka lub reklamy, komputer zawiesza się lub nie możesz go uruchomić. prawdopodobnie padłeś ofiarą złośliwego oprogramowania.

 

Dodatkowe informacje:

 

 

Skaner online umożliwia przeskanowanie Twojego komputera i sprawdzenie czy nie został zarażony przez złośliwe oprogramowanie. Wybierz jeden ze skanerów aby usunąć złośliwe oprogramowanie w celu naprawy Twojego komputera.

Pamiętaj, że skanery online nie zawierają pełnej funkcjonalności co ich odpowiedniki w wersji instalacyjnej, zaleca się instalację właściwego oprogramowania w celu pełnej ochrony antywirusowej

 

 

 

Skaner Antywirusowy Kaspersky

Wymaga przeglądarki Microsoft Internet Explorer w wersji przynajmniej 6.0.
Skanuje dyski twarde oraz wymienne.

 

 

Skaner Antyvirusowy ESET

Skaner online firmy ESET jest w pełni funkcjonalnym, przyjaznym użytkownikowi narzędziem, które umożliwia usuwanie wykrytych zagrożeń bez konieczności instalacji programu antywirusowego. Skaner korzysta z technologii ThreatSense® oraz aktualnych sygnatur aplikacji ESET NOD32

 

 

Skaner Antyvirusowy MKSVir

Skaner on-line do prawidłowego działania wymaga aktualnej wersji przeglądarki Internet Explorer (w wersji 6.0 i SP2) lub Internet Explorer 7

 

 

Skaner Antywirusowy Panda

Skaner antywirusowy online Panda pozwala na wybór pełnego lub skruconego skanowania systemu.

 

 

Skaner Antywirusowy Symantec

Skaner Antywirusowy Symantec wymaga przeglądarki Microsoft Internet Explorer w wersji przynajmniej 6.0. Nie potrafi wykonać skanu na plikach skompresowanych.

 

 

Skanery antywirusowe on-lina są formą pomocy w oczyszczeniu komputera, lecz nie mają pełnej funkcjonalności, takiej jak ich odpowiedniki w wersji instalacyjnej.
W celu usunięcia wszystkich zagrożeń zaleca się instalację właściwego oprogramowania.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz naszej pomocy skontaktuj się z nami.

 

 

Wirus – program lub fragment wrogiego wykonalnego kodu, który dołącza się, nadpisuje lub zamienia inny program w celu reprodukcji samego siebie bez zgody użytkownika. Ze względu na różne rodzaje infekcji wirusy dzielą się na:

 1. wirusy gnieżdżące się w sektorze rozruchowym twardego dysku (ang. boot sector viruses),
 2. wirusy pasożytnicze (ang. parasitic viruses),
 3. wirusy wieloczęściowe (ang. multi-partite viruses),
 4. wirusy towarzyszące (ang. companion viruses),
 5. makro wirusy (ang. macro viruses).
 • Robaki – złośliwe oprogramowanie podobne do wirusów, rozmnażające się tylko przez sieć. W przeciwieństwie do wirusów nie potrzebują programu “żywiciela”. Często powielają się pocztą elektroniczną.
 • Wabbit – program rezydentny nie powielający się przez sieć. Wynikiem jego działania jest jedna określona operacja, np. powielanie tego samego pliku aż do wyczerpania zasobów pamięci komputera.
 • Trojan – nie rozmnaża się jak wirus, ale jego działanie jest równie szkodliwe. Ukrywa się pod nazwą lub w części pliku, który użytkownikowi wydaje się pomocny. Oprócz właściwego działania pliku zgodnego z jego nazwą, trojan wykonuje operacje w tle szkodliwe dla użytkownika, np. otwiera port komputera, przez który może być dokonany atak włamywacza (hakera).
 • Backdoor – przejmuje kontrolę nad zainfekowanym komputerem umożliwiając wykonanie na nim czynności administracyjnych łącznie z usuwaniem i zapisem danych. Podobnie jak trojan, backdoor podszywa się pod pliki i programy, z których często korzysta użytkownik. Umożliwia intruzom administrowanie systemem operacyjnym poprzez Internet. Wykonuje wtedy zadania wbrew wiedzy i woli ofiary.
 • Programy szpiegujące – oprogramowanie zbierające informacje o osobie fizycznej lub prawnej bez jej zgody, takie jak informacje o odwiedzanych witrynach, hasła dostępowe itp. Występuje często jako dodatkowe i ukryte komponenty większego programu, odporne na usuwanie i ingerencję użytkownika. Programy szpiegujące mogą wykonywać działania bez wiedzy użytkownika – zmieniać wpisy do rejestru systemu operacyjnego i ustawienia użytkownika. Program szpiegujący może pobierać i uruchamiać pliki pobrane z sieci.
  • scumware (ang. scum – piana; szumowiny, męty) – żargonowe, zbiorcze określenie oprogramowania, które wykonuje w komputerze niepożądane przez użytkownika czynności.
  • stealware/parasiteware – służące do okradania kont internetowych,
  • adware – oprogramowanie wyświetlające reklamy,
  • Hijacker Browser Helper Object – dodatki do przeglądarek, wykonujące operacje bez wiedzy użytkownika.
 • Exploit – kod umożliwiający bezpośrednie włamanie do komputera ofiary, do dokonania zmian lub przejęcia kontroli wykorzystuje się lukę w oprogramowaniu zainstalowanym na atakowanym komputerze. Exploity mogą być użyte w atakowaniu stron internetowych, których silniki oparte są na językach skryptowych (zmiana treści lub przejęcie kontroli administracyjnej), systemy operacyjne (serwery i końcówki klienckie) lub aplikacje (pakiety biurowe, przeglądarki internetowe lub inne oprogramowanie).
 • Rootkit – jedno z najniebezpieczniejszych narzędzi hackerskich. Ogólna zasada działania opiera się na maskowaniu obecności pewnych uruchomionych programów lub procesów systemowych (z reguły służących hackerowi do administrowania zaatakowanym systemem). Rootkit zostaje wkompilowany (w wypadku zainfekowanej instalacji) lub wstrzyknięty w istotne procedury systemowe, z reguły jest trudny do wykrycia z racji tego, że nie występuje jako osobna aplikacja. Zainstalowanie rootkita jest najczęściej ostatnim krokiem po włamaniu do systemu, w którym prowadzona będzie ukryta kradzież danych lub infiltracja.
 • Keylogger – Odczytuje i zapisuje wszystkie naciśnięcia klawiszy użytkownika. Dzięki temu adresy, kody, cenne informacje mogą dostać się w niepowołane ręce. Pierwsze programowe keyloggery były widoczne w środowisku operacyjnym użytkownika. Teraz coraz częściej są procesami niewidocznymi dla administratora. Istnieją też keyloggery występujące w postaci sprzętowej zamiast programowej.
 • Dialery – programy łączące się z siecią przez inny numer dostępowy niż wybrany przez użytkownika, najczęściej są to numery o początku 0-700 lub numery zagraniczne. Dialery szkodzą tylko posiadaczom modemów telefonicznych analogowych i cyfrowych ISDN, występują głównie na stronach o tematyce erotycznej.

Istnieje wiele programów służących do zwalczania poszczególnych tego typu problemów. Występują również pakiety zapewniające całościową ochronę. Po angielsku określane są one jako programy typu internet security. Łączą one funkcje programu antywirusowego, firewalla, programu blokującego spam, blokad stron o niepożądanej treści oraz systemu prewencyjnego HIPS.

W celu usunięcia wszystkich zagrożeń zaleca się instalację właściwego oprogramowania.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz naszej pomocy skontaktuj się z nami.